Vishay/Dale RER65F20R0RCSL
RER65F20R0RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F20R0RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F20R0RCSL.pdf
Availability of RER65F20R0RCSL
QUANTITY
RER65F20R0RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F20R0RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F20R0RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F20R0RCSL
Related LinksRER65F2, RER65F20R0RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F20R0RCSL Details Description
Related parts for RER65F20R0RCSL
RES SMD 6.2KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 16A .75-3.63V OUT datasheet.pdf
GDT 150V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 3.3V 10W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TXRX PHY IEEE 1PORT 1588 48-LQFP datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf