Vishay/Dale RER65F2370RC02
RER65F2370RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER65F2370RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 237 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F2370RC02.pdf
Availability of RER65F2370RC02
QUANTITY
RER65F2370RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F2370RC02
Internal Part NumberEIS-RER65F2370RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F2370RC02
Related LinksRER65F2, RER65F2370RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F2370RC02 Details Description
Related parts for RER65F2370RC02
CONN HEADER .100 DUAL STR 12POS datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 500PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .02 OHM 1W 1% datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SOFTWARE datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 16.2V 1KA DISC 7MM datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf