Vishay/Dale RER65F2700RC02
RER65F2700RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER65F2700RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 270 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F2700RC02.pdf
Availability of RER65F2700RC02
QUANTITY
RER65F2700RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F2700RC02
Internal Part NumberEIS-RER65F2700RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)270
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F2700RC02
Related LinksRER65F2, RER65F2700RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F2700RC02 Details Description
Related parts for RER65F2700RC02
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 89.2VWM 158VC DO204AC datasheet.pdf
IC LED DRIVER/REG CCR DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
LED SPOTLIGHT COOLING MODULE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf
CTV 6C 6#12 PIN J/N RECP datasheet.pdf
TV 4C 4#8(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER REV 2000W datasheet.pdf