Vishay/Dale RER65F2R74PCSL
RER65F2R74PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F2R74PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 2.74 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F2R74PCSL.pdf
Availability of RER65F2R74PCSL
QUANTITY
RER65F2R74PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F2R74PCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F2R74PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F2R74PCSL
Related LinksRER65F2, RER65F2R74PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F2R74PCSL Details Description
Related parts for RER65F2R74PCSL
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC BEAD 2K OHM 20% datasheet.pdf
IC PCI SW 8LANE 5PORT 196-CABGA datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TAS5630PHD2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf