Vishay/Dale RER65F3160MCSL
RER65F3160MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F3160MCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 316 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F3160MCSL.pdf
Availability of RER65F3160MCSL
QUANTITY
RER65F3160MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F3160MCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F3160MCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F3160MCSL
Related LinksRER65F3, RER65F3160MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F3160MCSL Details Description
Related parts for RER65F3160MCSL
HEADER OPEN CUP 3LVL .900 64POS datasheet.pdf
IC LCD SUPPLY TFT QUAD 24HTSSOP datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W/FLTR 10A M datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
BLZF 5.08/06/180LR SN BK datasheet.pdf
LM 5.00/12/90 3.5SN OR datasheet.pdf
IND PRESS TO TEST GREEN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 38A TO-247 datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN SSL SCKT CONTACT 1POS CRIMP datasheet.pdf