Vishay/Dale RER65F3500RCSL
RER65F3500RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F3500RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 350 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F3500RCSL.pdf
Availability of RER65F3500RCSL
QUANTITY
RER65F3500RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F3500RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F3500RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)350
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F3500RCSL
Related LinksRER65F3, RER65F3500RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F3500RCSL Details Description
Related parts for RER65F3500RCSL
TVS DIODE 5VWM 20SSOP datasheet.pdf
IC TXRX 5VRS232 W/3VLOGIC 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 225DEG 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 26POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO201 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 108MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf