Vishay/Dale RER65F3650PC02
RER65F3650PC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER65F3650PC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 365 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F3650PC02.pdf
Availability of RER65F3650PC02
QUANTITY
RER65F3650PC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F3650PC02
Internal Part NumberEIS-RER65F3650PC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F3650PC02
Related LinksRER65F3, RER65F3650PC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F3650PC02 Details Description
Related parts for RER65F3650PC02
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 25NS 54TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 3.92 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf