Vishay/Dale RER65F3650PC02
RER65F3650PC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER65F3650PC02
Brief Description
RES CHAS MNT 365 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F3650PC02.pdf
Availability of RER65F3650PC02
QUANTITY
RER65F3650PC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F3650PC02
Internal Part NumberEIS-RER65F3650PC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F3650PC02
Related LinksRER65F3, RER65F3650PC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F3650PC02 Details Description
Related parts for RER65F3650PC02
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES 309 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.88K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 125 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 19POS GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 20SSOP datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf