Vishay/Dale RER65F3830RCSL
RER65F3830RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F3830RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 383 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F3830RCSL.pdf
Availability of RER65F3830RCSL
QUANTITY
RER65F3830RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F3830RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F3830RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)383
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F3830RCSL
Related LinksRER65F3, RER65F3830RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F3830RCSL Details Description
Related parts for RER65F3830RCSL
IC QUAD LOW LINE DRIVER 14-SSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 120POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN RING 14AWG #8 BLUE/GRN datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 2.2M OHM 16DIP datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER CONDO 52POS R/A datasheet.pdf
VARISTOR 297V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
ASSY,RECEPT,75 POS,WIRE INTEG. datasheet.pdf
GT 3C 3#0 SKT RECP WALL datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 2.5-6PF 25V SMD datasheet.pdf