Vishay/Dale RER65F3R00RCSL
RER65F3R00RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F3R00RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 3 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F3R00RCSL.pdf
Availability of RER65F3R00RCSL
QUANTITY
RER65F3R00RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F3R00RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F3R00RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F3R00RCSL
Related LinksRER65F3, RER65F3R00RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F3R00RCSL Details Description
Related parts for RER65F3R00RCSL
CAP CER 3900PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 14"W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 3.5A TO-220SIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH 8CH HV 48-LQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf