Vishay/Dale RER65F3R01RCSL
RER65F3R01RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F3R01RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 3.01 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F3R01RCSL.pdf
Availability of RER65F3R01RCSL
QUANTITY
RER65F3R01RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F3R01RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F3R01RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F3R01RCSL
Related LinksRER65F3, RER65F3R01RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F3R01RCSL Details Description
Related parts for RER65F3R01RCSL
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X16 GR SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN MALE TERM 22-28AWG TIN datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.42K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RUGGD FLEX LIGHTPIPE CLR 8" GRN datasheet.pdf