Vishay/Dale RER65F4751RCSL
RER65F4751RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F4751RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 4.75K OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F4751RCSL.pdf
Availability of RER65F4751RCSL
QUANTITY
RER65F4751RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F4751RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F4751RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F4751RCSL
Related LinksRER65F4, RER65F4751RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F4751RCSL Details Description
Related parts for RER65F4751RCSL
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONVERTR DC/DC +-12V 10W OUT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HOUSING XAD 36POS DL 2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.65KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
MICRO 9 F 24" YEL JACK LP datasheet.pdf