Vishay/Dale RER65F5001RCSL
RER65F5001RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F5001RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 5K OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F5001RCSL.pdf
Availability of RER65F5001RCSL
QUANTITY
RER65F5001RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F5001RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F5001RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F5001RCSL
Related LinksRER65F5, RER65F5001RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F5001RCSL Details Description
Related parts for RER65F5001RCSL
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 40POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN HEADER OPEN BP 150POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 26AWG SLATE 328.1' datasheet.pdf
DIN-POWER D032FS-7 0C1-2 datasheet.pdf
RELAY SOLID STATE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf