Vishay/Dale RER65F5491PCSL
RER65F5491PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F5491PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 5.49K OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F5491PCSL.pdf
Availability of RER65F5491PCSL
QUANTITY
RER65F5491PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F5491PCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F5491PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F5491PCSL
Related LinksRER65F5, RER65F5491PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F5491PCSL Details Description
Related parts for RER65F5491PCSL
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG RED 2500' datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
RES 562 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
38+38 DIL HORIZ SOCKET datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf