Vishay/Dale RER65F5R11PC02
RER65F5R11PC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER65F5R11PC02
Brief Description
RES CHAS MNT 5.11 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F5R11PC02.pdf
Availability of RER65F5R11PC02
QUANTITY
RER65F5R11PC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F5R11PC02
Internal Part NumberEIS-RER65F5R11PC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F5R11PC02
Related LinksRER65F5, RER65F5R11PC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F5R11PC02 Details Description
Related parts for RER65F5R11PC02
EVALUATION MODULE FOR ADS1601/02 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 39.2KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 300X300X2MM W/ADH datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf