Vishay/Dale RER65F5R90RCSL
RER65F5R90RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F5R90RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 5.9 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F5R90RCSL.pdf
Availability of RER65F5R90RCSL
QUANTITY
RER65F5R90RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F5R90RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F5R90RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F5R90RCSL
Related LinksRER65F5, RER65F5R90RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F5R90RCSL Details Description
Related parts for RER65F5R90RCSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
CONN FEMALE CABLE COUPLER 14AWG datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
DISPLAY 610NM ORN 1DIG 0.4" SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 704 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf