Vishay/Dale RER65F6340RCSL
RER65F6340RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F6340RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 634 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F6340RCSL.pdf
Availability of RER65F6340RCSL
QUANTITY
RER65F6340RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F6340RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F6340RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)634
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F6340RCSL
Related LinksRER65F6, RER65F6340RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F6340RCSL Details Description
Related parts for RER65F6340RCSL
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 200NS 52PQFP datasheet.pdf
IC Z8 ENCORE MCU FLASH 8K 8-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 14POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 34A 1.33 MOHM datasheet.pdf