Vishay/Dale RER65F75R0RCSL
RER65F75R0RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F75R0RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F75R0RCSL.pdf
Availability of RER65F75R0RCSL
QUANTITY
RER65F75R0RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F75R0RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F75R0RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F75R0RCSL
Related LinksRER65F7, RER65F75R0RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F75R0RCSL Details Description
Related parts for RER65F75R0RCSL
IC GATE OR 2CH 2-INP 8-VSSOP datasheet.pdf
IC AMOLED DVR PS DUAL 1W 12LLGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5MM datasheet.pdf
REAR COVER W/2-TERM COMPARTMENTS datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR 30 SAU 26CKT datasheet.pdf
RES 0.32 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 61MM datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 400POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf