Vishay/Dale RER65F7R87RCSL
RER65F7R87RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F7R87RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 7.87 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F7R87RCSL.pdf
Availability of RER65F7R87RCSL
QUANTITY
RER65F7R87RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F7R87RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F7R87RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.87
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F7R87RCSL
Related LinksRER65F7, RER65F7R87RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F7R87RCSL Details Description
Related parts for RER65F7R87RCSL
IC OPAMP VFB 700MHZ 16QSOP datasheet.pdf
HEAT SINK 15MM X 15MM X 12.5MM datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
C/A MTRJ TO LC SM OFNR 6M1 datasheet.pdf
RES 150K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC ADC 24BIT STER 96KHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 67.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf