Vishay/Dale RER65F8R06RCSL
RER65F8R06RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F8R06RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 8.06 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F8R06RCSL.pdf
Availability of RER65F8R06RCSL
QUANTITY
RER65F8R06RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F8R06RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F8R06RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F8R06RCSL
Related LinksRER65F8, RER65F8R06RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F8R06RCSL Details Description
Related parts for RER65F8R06RCSL
IC FPGA 312 I/O 456FBGA datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 10POS VERT .112" datasheet.pdf
LENS FOR LUXEON I, III, K2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 100V X7S 1812 datasheet.pdf