Vishay/Dale RER65F8R25MCSL
RER65F8R25MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F8R25MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 8.25 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F8R25MCSL.pdf
Availability of RER65F8R25MCSL
QUANTITY
RER65F8R25MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F8R25MCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F8R25MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F8R25MCSL
Related LinksRER65F8, RER65F8R25MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F8R25MCSL Details Description
Related parts for RER65F8R25MCSL
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE PPAK datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC HALF BRIDGE DRIVER 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
4R VER HDR PF 0GP datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf