Vishay/Dale RER65FR162RCSL
RER65FR162RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65FR162RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 0.162 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65FR162RCSL.pdf
Availability of RER65FR162RCSL
QUANTITY
RER65FR162RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65FR162RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65FR162RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.162
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65FR162RCSL
Related LinksRER65FR, RER65FR162RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65FR162RCSL Details Description
Related parts for RER65FR162RCSL
FUSE GLASS 3A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN HEADER PIN VERT 4POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 35POS R/A datasheet.pdf
RES MO 1/2W 360 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MOUDLE FOR BUF20820 datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf