Vishay/Dale RER65FR211RCSL
RER65FR211RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65FR211RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 0.211 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65FR211RCSL.pdf
Availability of RER65FR211RCSL
QUANTITY
RER65FR211RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65FR211RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65FR211RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.211
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65FR211RCSL
Related LinksRER65FR, RER65FR211RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65FR211RCSL Details Description
Related parts for RER65FR211RCSL
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
FUSE CANADIAN D TYPE 250V TIME datasheet.pdf