Vishay/Dale RER65FR237RC02
RER65FR237RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER65FR237RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 0.237 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65FR237RC02.pdf
Availability of RER65FR237RC02
QUANTITY
RER65FR237RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65FR237RC02
Internal Part NumberEIS-RER65FR237RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.237
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65FR237RC02
Related LinksRER65FR, RER65FR237RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65FR237RC02 Details Description
Related parts for RER65FR237RC02
CONN HEADER .100 SINGL R/A 35POS datasheet.pdf
IDC CABLE - MSR60K/MC60G/MSR60K datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 4.9V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
RES 910 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS DL BRD/BRD VERT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 420A PLUS247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf