Vishay/Dale RER65FR499RCSL
RER65FR499RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65FR499RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 0.499 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65FR499RCSL.pdf
Availability of RER65FR499RCSL
QUANTITY
RER65FR499RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65FR499RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65FR499RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.499
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65FR499RCSL
Related LinksRER65FR, RER65FR499RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65FR499RCSL Details Description
Related parts for RER65FR499RCSL
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
DSUB MALE SCREW LOCK datasheet.pdf
METRAL 5RX7M R/A REC datasheet.pdf
LAPPING FILM 263X TYPE P datasheet.pdf
RES 3M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
2.5 APPLI-M 2POS OP/EW WT/POL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 80POS 0.50MM R/A datasheet.pdf