Vishay/Dale RER70F1052RCSL
RER70F1052RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F1052RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 10.5K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F1052RCSL.pdf
Availability of RER70F1052RCSL
QUANTITY
RER70F1052RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F1052RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F1052RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F1052RCSL
Related LinksRER70F1, RER70F1052RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F1052RCSL Details Description
Related parts for RER70F1052RCSL
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMINI6 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SHORT PARTITION 462-SP-10 datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ETHERNET 6/RJ45-2ST F/OPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN IDC 6POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 321POS GOLD datasheet.pdf