Vishay/Dale RER70F1100RCSL
RER70F1100RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F1100RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 110 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F1100RCSL.pdf
Availability of RER70F1100RCSL
QUANTITY
RER70F1100RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F1100RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F1100RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F1100RCSL
Related LinksRER70F1, RER70F1100RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F1100RCSL Details Description
Related parts for RER70F1100RCSL
IDC CABLE - HKR14H/AE14G/HKR14H datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.5PF 25V 0201 datasheet.pdf
CARDEDGE 18POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
VARISTOR 180V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 34POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
SILVERCAREPLAN-GROUP2-4YR datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE PIN datasheet.pdf