Vishay/Dale RER70F1181MCSL
RER70F1181MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F1181MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 1.18K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F1181MCSL.pdf
Availability of RER70F1181MCSL
QUANTITY
RER70F1181MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F1181MCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F1181MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F1181MCSL
Related LinksRER70F1, RER70F1181MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F1181MCSL Details Description
Related parts for RER70F1181MCSL
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 3-5.5V ESD 16SSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - CPC34S/AE34G/X datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTH W/VCO 36LLP datasheet.pdf
C/A 900BUF SM LC TO SC 3 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM BEAD datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf