Vishay/Dale RER70F1212RCSL
RER70F1212RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F1212RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 12.1K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F1212RCSL.pdf
Availability of RER70F1212RCSL
QUANTITY
RER70F1212RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F1212RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F1212RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F1212RCSL
Related LinksRER70F1, RER70F1212RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F1212RCSL Details Description
Related parts for RER70F1212RCSL
IC FPGA 113 I/O 144HQFP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 6:6 80MHZ 20SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC DO204AC datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 20W datasheet.pdf
ADJUSTABLE LUG FOR DIVIDOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 8"X8" OR/BLCK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 20.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf