Vishay/Dale RER70F12R0RC02
RER70F12R0RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER70F12R0RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 12 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F12R0RC02.pdf
Availability of RER70F12R0RC02
QUANTITY
RER70F12R0RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F12R0RC02
Internal Part NumberEIS-RER70F12R0RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F12R0RC02
Related LinksRER70F1, RER70F12R0RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F12R0RC02 Details Description
Related parts for RER70F12R0RC02
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 9SRT datasheet.pdf
ADAPTER 40-DIP ZIF TO 44-QFP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER SR VERT datasheet.pdf
66177-1-LATCH datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 5V datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 3A CPH3 datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 29.98MM datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf