Vishay/Dale RER70F12R0RCSL
RER70F12R0RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F12R0RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 12 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F12R0RCSL.pdf
Availability of RER70F12R0RCSL
QUANTITY
RER70F12R0RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F12R0RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F12R0RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F12R0RCSL
Related LinksRER70F1, RER70F12R0RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F12R0RCSL Details Description
Related parts for RER70F12R0RCSL
RES 500 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK LOW-PROFILE FORGED datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 3W DO214AC datasheet.pdf