Vishay/Dale RER70F1331RC02
RER70F1331RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER70F1331RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 1.33K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F1331RC02.pdf
Availability of RER70F1331RC02
QUANTITY
RER70F1331RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F1331RC02
Internal Part NumberEIS-RER70F1331RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F1331RC02
Related LinksRER70F1, RER70F1331RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F1331RC02 Details Description
Related parts for RER70F1331RC02
CAP CER 100PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
TECH SUPP 1YR HCS12 PRO EDITION datasheet.pdf
CABINET STEEL 24.1X79X84.1 GRY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 150MA 8.60 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.043UF RADIAL datasheet.pdf