Vishay/Dale RER70F1650RCSL
RER70F1650RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F1650RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 165 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F1650RCSL.pdf
Availability of RER70F1650RCSL
QUANTITY
RER70F1650RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F1650RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F1650RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F1650RCSL
Related LinksRER70F1, RER70F1650RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F1650RCSL Details Description
Related parts for RER70F1650RCSL
CONN PLUG INSUL SOLDERLESS BLACK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-3 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC HOT SWAP CONTROLLER 6SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf