Vishay/Dale RER70F20R0RCSL
RER70F20R0RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F20R0RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F20R0RCSL.pdf
Availability of RER70F20R0RCSL
QUANTITY
RER70F20R0RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F20R0RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F20R0RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F20R0RCSL
Related LinksRER70F2, RER70F20R0RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F20R0RCSL Details Description
Related parts for RER70F20R0RCSL
IC ADC 18BIT SAR 5V 48LFCSP datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
DFK4 COMPENSATED CHOKE 6A SPEZ datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf