Vishay/Dale RER70F2R00RC02
RER70F2R00RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER70F2R00RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F2R00RC02.pdf
Availability of RER70F2R00RC02
QUANTITY
RER70F2R00RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F2R00RC02
Internal Part NumberEIS-RER70F2R00RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F2R00RC02
Related LinksRER70F2, RER70F2R00RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F2R00RC02 Details Description
Related parts for RER70F2R00RC02
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EYELET SHRINK TUBE ASSY LC CONN datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 17W 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 512GBIT TBGA datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 240PO datasheet.pdf
FEP TEFWIRE OR 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
KIT AMT113S ENCODER SINGLE AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf