Vishay/Dale RER70F3000RC02
RER70F3000RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER70F3000RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 300 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F3000RC02.pdf
Availability of RER70F3000RC02
QUANTITY
RER70F3000RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F3000RC02
Internal Part NumberEIS-RER70F3000RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F3000RC02
Related LinksRER70F3, RER70F3000RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F3000RC02 Details Description
Related parts for RER70F3000RC02
RES SMD 12.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TIMR SS SLIM-MULTI DPST-NO 24VDC datasheet.pdf
RES 56.0K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 0.5MM SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 40 CKT SIGNAL LONG PCB datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 65V NI780S-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD80 datasheet.pdf
LED WARM WHITE 2700K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
CONN FFC 15POS .5MM datasheet.pdf