Vishay/Dale RER70F30R1RCSL
RER70F30R1RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F30R1RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 30.1 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F30R1RCSL.pdf
Availability of RER70F30R1RCSL
QUANTITY
RER70F30R1RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F30R1RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F30R1RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F30R1RCSL
Related LinksRER70F3, RER70F30R1RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F30R1RCSL Details Description
Related parts for RER70F30R1RCSL
CONN HEADER 40POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 60KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 200V 33A I4-PAC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf