Vishay/Dale RER70F3161PC02
RER70F3161PC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER70F3161PC02
Brief Description
RES CHAS MNT 3.16K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F3161PC02.pdf
Availability of RER70F3161PC02
QUANTITY
RER70F3161PC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F3161PC02
Internal Part NumberEIS-RER70F3161PC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F3161PC02
Related LinksRER70F3, RER70F3161PC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F3161PC02 Details Description
Related parts for RER70F3161PC02
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC DAC QUAD CALBRTD 12BIT 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM DO204AL datasheet.pdf
C/A 62.5/125 DU SC MT/RJ M40 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD BUCK REG ADJ 10A datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf