Vishay/Dale RER70F35R7MCSL
RER70F35R7MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F35R7MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 35.7 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F35R7MCSL.pdf
Availability of RER70F35R7MCSL
QUANTITY
RER70F35R7MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F35R7MCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F35R7MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F35R7MCSL
Related LinksRER70F3, RER70F35R7MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F35R7MCSL Details Description
Related parts for RER70F35R7MCSL
IC MPU ZIP 16MHZ 100VQFP datasheet.pdf
IC DRVR/RX MULTCH RS232 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
SW WHEEL PLUNG SPDT 15A SLD 125V datasheet.pdf
RES 65 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 46MA 21 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf