Vishay/Dale RER70F3830RC02
RER70F3830RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER70F3830RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 383 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F3830RC02.pdf
Availability of RER70F3830RC02
QUANTITY
RER70F3830RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F3830RC02
Internal Part NumberEIS-RER70F3830RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)383
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F3830RC02
Related LinksRER70F3, RER70F3830RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F3830RC02 Details Description
Related parts for RER70F3830RC02
16-PIN TEST CLIP GOLD SOIC .15" datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS W/SOCKETS datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR 2.32V 10MSOP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT I2C/SRL 1M 56LFCSP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 12' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf