Vishay/Dale RER70F3R01RCSL
RER70F3R01RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F3R01RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 3.01 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F3R01RCSL.pdf
Availability of RER70F3R01RCSL
QUANTITY
RER70F3R01RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F3R01RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F3R01RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)