Vishay/Dale RER70F40R0RC02
RER70F40R0RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER70F40R0RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 40 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F40R0RC02.pdf
Availability of RER70F40R0RC02
QUANTITY
RER70F40R0RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F40R0RC02
Internal Part NumberEIS-RER70F40R0RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F40R0RC02
Related LinksRER70F4, RER70F40R0RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F40R0RC02 Details Description
Related parts for RER70F40R0RC02
RES 220 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG .100" 10POS DUAL PCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 14V 30W datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 5POS .305M 16AWG datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
LED XLAMP 4000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf