Vishay/Dale RER70F4640RCSL
RER70F4640RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F4640RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 464 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F4640RCSL.pdf
Availability of RER70F4640RCSL
QUANTITY
RER70F4640RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F4640RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F4640RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F4640RCSL
Related LinksRER70F4, RER70F4640RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F4640RCSL Details Description
Related parts for RER70F4640RCSL
IC ADC 10-BIT 65MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf
CONN HOUSING XMA 3POS RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMD HDR W/L PEG TIN 14POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V CH 0805 datasheet.pdf