Vishay/Dale RER70F49R9RC02
RER70F49R9RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER70F49R9RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 49.9 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F49R9RC02.pdf
Availability of RER70F49R9RC02
QUANTITY
RER70F49R9RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F49R9RC02
Internal Part NumberEIS-RER70F49R9RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F49R9RC02
Related LinksRER70F4, RER70F49R9RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F49R9RC02 Details Description
Related parts for RER70F49R9RC02
CAP CER 270PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC AUDIO SWITCH 3-IN/1-OUT 8-DIP datasheet.pdf
EDGECARD 182PS .050 SMD W/O POST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SCAN TEST DEVICE 28-SSOP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 32 OLIVE datasheet.pdf
TRANSFORMER 560UH 8:3 SMD datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1.5% 16TQFN datasheet.pdf
CONN FEMALE 34POS SILVER SLD EYE datasheet.pdf