Vishay/Dale RER70F4R12RCSL
RER70F4R12RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F4R12RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 4.12 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F4R12RCSL.pdf
Availability of RER70F4R12RCSL
QUANTITY
RER70F4R12RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F4R12RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F4R12RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.12
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F4R12RCSL
Related LinksRER70F4, RER70F4R12RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F4R12RCSL Details Description
Related parts for RER70F4R12RCSL
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS 28-SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 16LFCSP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.19V SOT23-3 datasheet.pdf
DSUB CON D*M SKT HP#8 STD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 1.13 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf