Vishay/Dale RER70F4R75RCSL
RER70F4R75RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F4R75RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 4.75 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F4R75RCSL.pdf
Availability of RER70F4R75RCSL
QUANTITY
RER70F4R75RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F4R75RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F4R75RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F4R75RCSL
Related LinksRER70F4, RER70F4R75RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F4R75RCSL Details Description
Related parts for RER70F4R75RCSL
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 32 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 8.8A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT PIN datasheet.pdf