Vishay/Dale RER70F56R0RC02
RER70F56R0RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER70F56R0RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 56 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F56R0RC02.pdf
Availability of RER70F56R0RC02
QUANTITY
RER70F56R0RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F56R0RC02
Internal Part NumberEIS-RER70F56R0RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F56R0RC02
Related LinksRER70F5, RER70F56R0RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F56R0RC02 Details Description
Related parts for RER70F56R0RC02
ANTENNA 916MHZ 1/4 WAVE WHIP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT CMOS 48-LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 24V OUT datasheet.pdf
OSC XO 22.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 1.86A 288 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf