Vishay/Dale RER70F56R2RCSL
RER70F56R2RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F56R2RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 56.2 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F56R2RCSL.pdf
Availability of RER70F56R2RCSL
QUANTITY
RER70F56R2RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F56R2RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F56R2RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F56R2RCSL
Related LinksRER70F5, RER70F56R2RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F56R2RCSL Details Description
Related parts for RER70F56R2RCSL
IC DOC2000 576MB 32-DIP datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M10-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
INTERFACE MOD DSUB 9POS FMALE PI datasheet.pdf
IC CIRCUIT SAMPLE-N-HOLD 8-UDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 149POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
MCU 32BIT 256KB M4 PRO 64QFN datasheet.pdf
9POS F PC 370PF M3 datasheet.pdf