Vishay/Dale RER70F6491RCSL
RER70F6491RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F6491RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 6.49K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F6491RCSL.pdf
Availability of RER70F6491RCSL
QUANTITY
RER70F6491RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F6491RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F6491RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F6491RCSL
Related LinksRER70F6, RER70F6491RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F6491RCSL Details Description
Related parts for RER70F6491RCSL
SW PLUNGR SPDT 11A SILVR QC 125V datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 1.84K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1927BGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 30P 100MM datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf