Vishay/Dale RER70F78R7RCSL
RER70F78R7RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F78R7RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 78.7 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F78R7RCSL.pdf
Availability of RER70F78R7RCSL
QUANTITY
RER70F78R7RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F78R7RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F78R7RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F78R7RCSL
Related LinksRER70F7, RER70F78R7RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F78R7RCSL Details Description
Related parts for RER70F78R7RCSL
CAP CER 680PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC ADC 8CH 10BIT 133KHZ 20-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 500V C0H RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2.5A TO263S-5 datasheet.pdf
RES 32.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER M2.5 NYLON 5/16" datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1228.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf